Chomik dżungarski zachodnioazjatycki

chomik dżungarski zachodnioazjatycki

To jeden z dwóch podgatunków należących do gatunku chomika dżungarskiego. W sklepach najczęściej proponowany jest pod tą ogólną nazwą. Naturalnie chomik żyje w tundrach oraz na stepach Syberii w bardzo niskich temperaturach.

Wygląd

Jest to chomik, który zaliczany jest do miniaturowych. Doskonale przystosowany do warunków jakie panują w tych trudnych rejonach. Ma gęste futerko, które ma chronić przed mrozem. Również łapki są owłosione.

Chomik dżungarski zachodnioazjatycki jest do znalezienia w trzech odmianach – czarno szary, niebieski i biały. Wzdłuż grzbietu ma ciemną pręgę. Ciekawostką będzie to, że w zimie jaśnieją i dzięki temu są mniej widoczne na śniegu

Chomik dżungarski żyje około 2 lata.

Wszystkie chomiki maja swoją aktywność przede wszystkim w okresie nocnym. Będą kopać podziemne korytarze, gdzie spędzają większość czasu. Nie są w stanie ocenić wysokości, dlatego trzeba uważać by nie spadły z ręki czy ze stołu na podłogę. To zwierzaki łagodne i raczej nie zdarza się, by ugryzły człowieka. Oswajają się, ale kontakt z człowiekiem jest im potrzebny do tego, by być szczęśliwym. Można chomiki trzymać w grupach albo w parach. Również osobniki tej samej płci mogą żyć zgodnie, ale muszą być połączone w młodym wieku. Najlepiej będzie kupować dwóch braci. Czasami dochodzić może do sprzeczek czy walk, ale najczęściej szybko się kończą i zwierzaki zasypiają w jednym domku. Chomikom dżungarskim trzeba zapewnić odpowiednia klatkę dla chomików. Podstawowe wyposażenie to domek dla gryzoni, kuweta dla chomików, miseczki na jedzenie a także poidło na wodę. Na dno klatki należy wysypać specjalną ściółkę przeznaczoną dla gryzoni.

Cechy chomika dżungarskiego

Pożywienie chomików dżungarskich

Co takie zwierzaki chętnie jedzą? Chomikom dżungarskim podaje się pokarm dla chomików albo pokarm dla gryzoni, owoce, warzywa, zielonki. Urozmaiceniem mogą być specjalne smakołyki dla chomików. Podobnie jak chomiki syryjskie mogą długo obejść się bez wody wykorzystując tą z pokarmu, to mimo tego należy im również zapewniać stały dostęp do wody. Dlatego umieszczenie poidełka w przygotowanej dla chomika klatce będzie ważną kwestią, o której nie można zapominać.

Rozmnażanie chomików dżungarskich

Płeć chomików będzie się rozpoznawać tak samo jak u chomików syryjskich. Tak jak wszystkie inne gryzonie również chomiki szybko się rozmnażają. Nie trzeba rozdzielać samca i samicy po kopulacji.

Systematyka chomików dżungarskich

Chomiki to gryzonie, ten rząd obejmuje praktycznie około połowę wszystkich gatunków ssaków. Zalicza się je do rodziny chomikowatych i podrodziny chomików. Najbliżej spokrewnione z myszoskoczkami, szczury i myszy to ich bardzo dalecy kuzyni. Niezależnie do tego większości z nas pewnie te zwierzaki kojarzą się podobnie i będziemy je najczęściej systematyzować samodzielnie w podobnych grupach.

Królestwo: zwierzęta

Typ: strunowce

Podtyp: kręgowce

Gromada: ssaki

Podgromada: ssaki żyworodne

Szczep: łożyskowce

Rząd: gryzonie

Rodzina: chomikowate

Rodzaj: Phodopus

Gatunek: Phodopus sungorus (chomik dżungarski)