Chomiki Roborowskiego

chomik roborowskiego

Chomik Roborowskiego to zwierzątko nazwane na cześć rosyjskiego geografa z XIX wieku, więc w przeciwieństwie do dość popularnej wersji, nie jest to żaden „chomik robo rowski”. Dzisiaj chomik Roborowskiego to popularny współlokator w naszych domach, ponieważ jest to zwierzątko łatwe w utrzymaniu, miłe w dotyku, chociaż nie nadaje się do zabawy z małymi dziećmi. Samo jest za małe i w dodatku dla dzieci jest za szybkie.

Skąd pochodzi chomik Roborowskiego?

Chomiki Roborowskiego pochodzą z centralnej Azji, z regionów piaszczystych i stepowych, przez co największe populacje tych zwierząt żyją w Mongolii i w Chinach.

Budowa ciała

Chomiki Roborowskiego to chomiki karłowate iw ich przypadku jest to bardzo celne określenie. Nawet w porównaniu z innymi małymi chomikami chomiki Roborowskiego wypadają raczej blado, bo nie zdarza i msie przekraczać 9 centymetrów długości ciała, a zwykle bliżej im do 5 centymetrów. Ich prawidłowa masa ciała to od 10 do 25 gramów.

Ich budowa ciała jest wyraźnie inna od typowego przedstawiciela chomikowatych. Wyróżnia je przede wszystkim krótki i szeroki tułów oraz wielka głowa. Krótkie nóżki i ogonek też są stosunkowo nietypowe.

Chomiki Roborowskiego mają 16 zębów, po 8 w żuchwie i szczęce. 4 z nich to siekacze, a 12 służy do rozdrabniania pokarmu. Siekacze, jak u większości gryzoni, rosną przez całe życie i muszą być regularni ścierane. Zazwyczaj chomiki Roborowskiego mają piaskowe umaszczenie, czasami w lecie przechodzące bardziej na kolor czerwony. Ich brzuszki SA białe, ponieważ ta część ciała nie musi oferować kamuflażu dostosowanego do środowiska pustyni skalistej.

Charakterystyka chomika roborowskiego

Charakter chomików

Typowo chomiki Roborowskiego żyją przez około 2 lata. Powadzą naziemny tryb życia, pomieszkują w norkach, czasami przysposobionych od innych zwierząt, a same tworzą nory ze skomplikowanym systemem korytarzy i komór.

Jak już zostało powiedziane, chomiki Roborowskiego są bardzo szybkie, o czym przekona się każdy, kto będzie chciał gryzonia podnieść i niańczyć. Nie podoba im się to i mogą nawet ugryźć. Te chomiki powinno się raczej oglądać niż maltretować nadmiarem czułości.

Chomiki Roborowskiego powinno się hodować w grupach rodzinnych składających się z dorosłej pary i ich potomstwa.

Czego chomik Roborowskiego potrzebuje do szczęścia?

Najczęściej chomiki Roborowskiego nie będą miały specjalnie dużych wymagań, chociaż trzeba pamiętać, że są to zwierzęta ruchliwe, przez co ich wymagania odnośnie ilości miejsca w klatce są zdecydowanie większe, niż wskazywałyby na to rozmiary ich ciała. Klatka chomika powinna być duża, ale za to nie musi być wysoka, ponieważ chomiki Roborowskiego Ne są w żaden sposób zainteresowane skakaniem czy wspinaniem się. Istotne jest to, by pręty klatki były gęste, nie szersze nić 0,5 centymetra, ponieważ w przeciwnym razie zwierzę spokojnie się przez nie wytransportuje na zewnątrz. Akwarium jest bardzo dobrą alternatywą dla klasycznych klatek. Trzeba jednak z akwariami uważać, bo te chomiki łatwo przegrzać, co kończy się dla nich tragicznie.