Czym pobawi się gryzoń?

zabawki dla gryzonia

Wbrew pozorom, gryzonie są bardzo inteligentnymi stworzeniami i wymagają rozrywki na odpowiednim poziomie. W warunkach domowej hodowli trzeba pomyśleć o zapewnieniu im akcesoriów pozwalających im na rozrywkę fizyczną, ale także intelektualną. Co warto wprowadzić do habitatu gryzoni?

Wybór zabawek dla gryzoni

Zacząć zawsze trzeba od tego, jakiego właściwie mamy gryzonia, czyli jaki jest jego tryb życia i upodobania. Zabawa zwierząt to nauka życia w ich naturalnym środowisku, więc zabawki powinny imitować takie zachowania. W przypadku gryzoni są to zazwyczaj zachowania związane z żerowaniem typowym dla tych zwierząt, czyli z żuciem i rozdrabnianiem pokarmu oraz z bezpiecznym wypoczynkiem i dość intensywną aktywnością fizyczną. Trzeba oczywiście mieć na uwadze to, że większość zabawek nie jest specjalnie uniwersalna.

Wszystkie przedmioty promujące wspinaczkę uwielbianą przez szynszyle i myszoskoczki będą niespecjalnie przydatne w akwariach, gdzie mieszkają świnki morskie i inne typowo naziemne przedstawiciele rodziny gryzoni. Ogromne znaczenie ma także wielkość zaoferowanych zwierzętom zabawek. Musi być ona dostosowana do ich rozmiaru tak, by wszystkie podejmowane przez nie działania były w pełni naturalne i nie powodowały konieczności działania w sposób nietypowy dla gryzonia. Coś takiego stanowi ryzyko powstania poważnych urazów. Nie należy też specjalnie oszczędzać na zabawkach. Nie są drogie, więc można spokojnie kupić ich cały zestaw, dzięki czemu zwierze wybierze to, na co akurat będzie miało ochotę.

Kołowrotek

Większość gryzoni w naturze pokonuje duże odległości w poszukiwaniu pokarmu. W klatce nie jest to konieczne, ale ruch powinien się jak najbardziej pojawiać. W tym celu najlepiej jest wybrać kołowrotek, drewniany, metalowy lub z tworzywa sztucznego, który koniecznie będzie dobrze dopasowany rozmiarem do zwierzęcia.

Zabawka dla gryzonia

Domki

Gryzonie nie nalezą do zwierząt, które wszczynałyby bójki z innymi przedstawicielami fauny. Wolą raczej salwować się ucieczką. Dlatego do ich akcesoriów warto jest dołożyć jakiś domek, w którym będą mogły się szybko schować i z którego będą mogły potem wyglądać ukradkiem, czy niebezpieczeństwo jeszcze jest w pobliżu. Co więcej, domki dla gryzoni to często także składziki na pożywienie lub po prostu pożywienie. Drewniany domek można w końcu podgryzać.

Bardzo podobną rolę pełnia tunele. Tunele należy udostępniać gryzoniom, które w naturalnych warunkach preferują różnego rodzaju długie norki.

Akcesoria wspinaczkowe

Wiele gryzoni w warunkach naturalnych non stop się po czymś wspina i w niewoli bardzo chętnie kontynuowałoby tę tradycję. Ale nie ma do tego okazji. Warto także możliwość im zapewnić poprzez stworzenie półeczek, drabinek i platform widokowych, dzięki którym będą mogły z góry obserwować okolice.

Rozdrabnianie

Jednym z podstawowych zachowań gryzoni w naturze jest ciągłe mielenie czegoś w zębach, zazwyczaj bez dobrego powodu. Dlatego za najważniejszą zabawkę zazwyczaj uważa się coś, co zwierzę będzie mogło rozdrabniać bez faktycznego zjadania zabawki.