Idealny domek dla chomika

domek dla chomika

Klatka dla chomika nie jest jego domkiem. Jest to raczej jego bezpieczna przestrzeń, w której dopiero domek musi się pojawić. To w domku dopiero będzie mógł urządzić sobie swoje własne posłanie z materiałów, jakie od nas dostanie. To właśnie domek w klatce będzie prawdziwym królestwem chomika.

Spędzi w nim dużo czasu i musi się tam czuć całkowicie bezpiecznie, co jest też sygnałem dla nas, że gdy skryje się w swoim domku, zwłaszcza wieczorem, nie powinien być tam w żaden sposób niepokojony. Pamiętajmy, że domek jest dla chomika, on tam rządzi i my raczej nie powinniśmy się w sprawy chomikowego domku za bardzo mieszać, chociaż oczywiście to my zdecydujemy, co to będzie za domek. Nie należy w tym przypadku przedkładać kwestii estetycznych nad funkcjonalne.

Legowisko chomika

Chomiki są zwierzętami, które organizują samodzielnie przestrzeń obok siebie. Nie należy umieszczać chomika w klatce, w której wszystko już będzie miało swoje miejsce. Chomik może się wtedy przyzwyczaić do układu narzuconego mu przez nas, ale wcale nie musi i wtedy będzie traktował wyposażenie klatki jako zbędne graty. Znacznie lepiej jest pozwolić mu samodzielnie ustalić, gdzie będzie jego legowisko, gdzie będzie miejsce aktywności i gdzie będzie toaleta. Chomiki nigdy nie miejsca funkcji tych trzech miejsc i jeśli chomik zdecyduje, że jeden kąt klatki jest toaletą, a drugi kąt jest legowiskiem, dopiero wtedy można w odpowiednie miejsca wstawiać kuwetę oraz domek.

Domek musi być przygotowany przytulnie i zacisznie, chociaż trzeba pamiętać, by nie była to ciemnica. Chomiki są zwierzętami głównie nocnymi, dzień przesypiają, wiec muszą mieć trochę światła, by wiedzieć, jaka Est właściwie pora dnia. Do leża musi być też łatwy dostęp. Chomiki będą żerować w strefie aktywności, ale zawsze sobie zachomikują coś na później i muszą na to mieć w swoim leżu miejsce.

przestrzeń, klatka dla chomika

Jak już zostało też powiedziane, domek chomika to miejsce dla niego bezpieczne, przez co nie wolno do niego zaglądać, kiedy zwierzę śpi lub po prostu wypoczywa. Kiedy chomik chce się bawić czy jest po prostu aktywny, wyjdzie ze swojej norki, ale jeśli zaczniemy go z leża wyciągać siłą, bardzo szybko uzna swój domek za miejsce nieodpowiednie do spędzania czasu przeznaczonego na wypoczynek.

Który domek wybrać?

Kluczową kwestią jest rozmiar domku chomika. Musi być dopasowany do zwierzęcia, ponieważ na pewno Ne zostanie on zaakceptowany, jeśli w środku będzie za mało wolnej przestrzeni. Chomik musi się spokojnie obrócić, nawet jeśli naznosi sporo przysmaków. Co więcej, musi być tam też dobra wentylacja, by nie tworzył się zaduch i by chomik miał zwyczajnie czym oddychać.

Wszystko zależeć będzie oczywiście od samego rozmiaru chomika. Chomik Roborowskiego wymaga bardzo małego domku, ale chomik syryjski będzie miał już odpowiednio większe wymagania. Nie oznacza to jednak, że należy wybierać domki ze sporym zapasem. Chomiki mieszkają w norkach, a jaskinia na pewno norką nie jest. Domek, który nie jest przytulny, nie jest domkiem w ogóle i chomik nie będzie go jako taki traktował.