Jak zadbać o żywienie królików miniaturowych?

pokarm dla królika miniaturowego

Szukając odpowiedniego pokarmu dla królika o rozmiarach miniaturowych, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, co te zwierzęta spożywają zwykle w naturze. W swoim naturalnym środowisku króliki sięgają głównie po trawy i zioła oraz różnego rodzaju pędy i korzonki, które uda się im znaleźć. Ich dieta jest bardzo różnorodna i mocno zależna od pory roku.

Chociaż pokarm królików jest stosunkowo nisko wartościowy, są one w stanie czerpać z niego pełnymi garściami dzięki faktowi, iż posiadają układ pokarmowy zdolny do tak zwanego podwójnego trawienia, które wykorzystuje pełnię składników odżywczych zwartych w pokarmie.

Zasady żywienia królików

Ważne jest, by króliki nie były karmione pokarmem wysokokalorycznym. Pokarm z dużą ilością cukrów jest dla nich bowiem nienaturalny. Potrzebują raczej błonnika, którego jest cała masa w sianie, wszelkiego rodzaju zielonce, gałązkach i pędach, a nawet korze drzew. Do tego można dołożyć kupowane w niedużych ilościach w sklepach zoologicznych warzywa i owoce przeznaczone specjalnie dla królików. Można też je kupić po prostu na bazarze. Mowa tutaj bowiem o zwykłych, twardych warzywach, takich jak marchew czy buraki, ale można też podawać delikatniejsze rzeczy, jak na przykład jabłka i truskawki. W diecie królika warto jest zawrzeć także mniszek lekarski, tasznik czy gwiazdnicę pospolitą. Króliki nie jedzą dużo kwiatów, ale na przykład hibiskus jadalny jest świetnym dodatkiem do ich diety.

Można oczywiście korzystać także z gotowych pokarmów dostępnych na rynku. Są to albo zwykłe mieszanki, albo specjalne granulaty. Z mieszankami trzeba uważać, ponieważ króliki potrafią się rozbestwić i wybierać z mieszanki tylko to, co im najbardziej smakuje pozostawiając resztę nietkniętą. W przypadku granulatów sprawa też nie jest taka oczywista, ponieważ jest to pokarm o stosunkowo wysokich wartościach odżywczych, co w przypadku królików wcale nie jest dobre. Trzeba granulat podawać w ilościach umiarkowanych.

Dieta królika miniaturowego

Najistotniejszą rzeczą w kwestii karmienia królika jest podawanie odpowiednich proporcji składników pokarmowych. Zdecydowanie najwięcej powinno być siana, które powinno stanowić nawet 80% jego całej diety. Do tego powinno być około 15% warzyw i 5% granulatu. Jako przekąski podaje się warzywa i owoce, które odpowiednio zmniejszają ilość podawanych pokarmów pozostałych typów.

Ogromnie istotne jest to, by jedzenie dla królików było suche i niespleśniane, ale równocześnie by nie było na nim pyłu, który szkodzi ich płucom.

Odżywianie w kwestii rozmnażania

Rozpoznanie płci królików nie jest trudne u dorosłych osobników. Wystarczy tylko nacisnąć na ich ujście dróg moczowych i jeśli spowoduje to wynicowanie penisa, mamy odpowiedź na nurtujące nas pytanie. Legendarna zdolność do rozmnażania królików spowodowana jest tym, że te zwierzęta inicjują okres godowy w czasie wręcz przypadkowym, ponieważ wystarczy dowolny bodziec erotyczny, by króliki były gotowe do kopulacji. W świecie zwierząt zdominowanym przez cykliczną ruję jest to stosunkowo nietypowe.