Jaka karma dla królika?

zdrowy pokarm dla królika

Jeżeli mamy w domu własnego zwierzaka, musimy również pamiętać o jego właściwym dokarmianiu. Mimo, iż mówi się że króliki jedzą wszystko i nie trzeba im ustalać żadnych specjalnych menu, warto pamiętać o najważniejszych składnikach pokarmowych, jakich potrzebują do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Liczą się także ilości, jeżeli podamy za mało bądź za dużo jedzenia, także może wywrzeć to negatywny skutek na zdrowie naszego królika. Zastanówmy się zatem jaki najwłaściwszy pokarm dla królika wybrać.

Charakterystyka żywienia królika

Na początek dowiedzmy się więcej na temat samych królików. Jeżeli chcemy je właściwie odżywiać, musimy wiedzieć jak zbudowany jest układ pokarmowy królików. Przede wszystkim pokarmy roślinne i zielone. Króliki najlepiej przystosowane są do włóknistych pokarmów roślinnych, dlatego ich głównym pokarmem są różnego rodzaju trawy oraz zioła. Tutaj liczą się częste a mniejsze posiłki, aby nie przeciążyć żołądka zbyt dużą ilością kalorii. Oprócz traw, króliki powinny również zjadać tak zwane pokarmy twarde. Te z kolei służą im do naturalnego ścierania zębów.

Jeżeli nie wiemy co podawać do jedzenia naszym pupilom, zawsze możemy zajrzeć do specyfikacji pokarmowej ich dzikich krewniaków, jakimi są oczywiście zające. Wiadomo, że na co dzień żywią się wszystkim co zielone, ale lubują się również w warzywach i owocach. Potrafią także dostosować się do danej pory roku, aby móc żywić się darami natury w ciągu całego roku. patrząc na zające, łatwiej będzie nam dobrać składniki pokarmowe dla królików, albowiem ich dieta jest niemalże tak samo skomponowana. Tutaj oczywiście mamy większy wybór i nawet zimą możemy dostarczać pupilom ich ulubione rarytasy.

Siano dla królika

Siano podstawą żywienia

Tak jak w przypadku zajęcy, również króliki żywią się głównie świeżą trawą oraz sianem. Stanowi ono aż 80 % dziennego zapotrzebowania na żywienie królika. Tego pożywienia królikom nigdy nie powinno zabraknąć. Dla właściwego działania przewodu pokarmowego zwierzaka, powinien on je przeżuwać zawsze kiedy ma na to ochotę. Tutaj liczy się przede wszystkim jakość podawanego siana, musi być przede wszystkim suche, o właściwym stopniu kruchości i nie zanieczyszczone kurzem oraz pyłem. Ten rodzaj pokarmu wymieniamy najczęściej, aby królik zawsze miał dostęp do świeżego sianka.

Mieszanki dostępne w sklepach zoologicznych

W sklepach zoologicznych możemy zakupić gotowe mieszanki pokarmowe, które powinny stanowić 5% całodziennego wyżywienia. To tutaj znajdują się w wszystkie składniki odżywcze i witaminy, jakie powinien zjadać nasz królik. Inny granulat zakupimy dla małych i jeszcze dojrzewających króliczków, a inny dla zwierzaków dorosłych.

Zadbajmy o warzywa i smakołyki

Króliki oprócz sianka i wartościowego granulatu powinny również dostawać warzywa. To dość ważny składnik codziennego pożywienia, w którym także znajduję się witaminy i składniki odżywcze. Uszaci podopieczni lubią zarówno warzywa korzeniowe jak i liściaste. Możemy im podawać marchew, buraki, brokuły czy sałatę. A smakołyki? To przede wszystkim soczyste i zdrowe owoce, do jakich zaliczają się jabłka, gruszki, a nawet truskawki.