Jedzenie dla królika

żywienie królików

Macie w domu królika? Zastanawiacie się czym go żywić, aby był zdrowy i właściwie się rozwijał? Stworzeniem menu dla królika nie będzie trudnym zadaniem, albowiem tak naprawdę każdy z nas wie czym takie króliczki się żywią. Wiedza jaką zdobędziemy o żywieniu, pozwoli nam wyeliminować wszystkie błędy w żywieniu, które mogłyby królikom zaszkodzić.

Z jednej strony króliki zjedzą wszystko co im się podstawi, mowa tutaj o roślinach zielonych, warzywach i owocach, z drugiej te zwierzęta mają bardzo delikatne żołądki, dlatego to my musimy wiedzieć ile i jakie pożywienie podać. Oczywiście w sklepach zoologicznych mamy mnóstwo gotowych mieszanek dla królików, mimo to musimy rozsądzić która będzie właściwa i w jakiej ilości ją podawać.

Jak żywić króliki?

Jeżeli zastosujemy złą dietę, a nasz królik będzie miał niedobór bądź przesyt wartości odżywczych i witamin, z pewnością stanie się szybko pacjentem gabinetu weterynaryjnego. Brak naszej wiedzy na temat właściwego żywienia królików, może wpłynąć z niekorzyścią dla ich zdrowia. Nawet z nadmiernej troski i pragnienia spełnienia wszystkich zachcianek królika, możemy mu znacznie zaszkodzić. Warto również zwracać uwagę na etykiety, co tak naprawdę kupujemy i jakie ma dany pokarm właściwości odżywcze.

O czym musimy pamiętać w codziennej diecie naszego królika? Co mu dawać i w jakich ilościach aby był zdrowy? Przede wszystkim pokarm zielony. Króliki są roślinożercami, więc ich najczęstszym pokarmem jest zwyczajnie trawa, dlatego właśnie taki pokarm powinniśmy dostarcza naszemu królikowi hodowlanemu. Drugim ważnym punktem jest częstotliwość podawania pokarmów. Króliki są zwierzętami przeżuwającymi, a ich przewód pokarmowy powinien pracować jak najczęściej, dlatego warto pamiętać o stałym zapasie świeżego jedzenia w klatce.

Komfort dla królika

Przede wszystkim siano

Najważniejszym pokarmem dla królików jest siano, musi być ono właściwie odpylone, codziennie wymieniane i dobierane według jakości. W sianie znajduje się włókno, które jest niezmiernie istotnym elementem trawiennym dla królika. Dzięki błonnikowi przewód pokarmowy królika się nie zatyka, a co za tym idzie funkcjonuje w sposób prawidłowy.

Jaki granulat?

Kolejnym składnikiem pożywienia jest granulat, jaki możemy zakupić u zoologa. Jego właściwy wybór sprawi, że zapewnimy zwierzakowi optymalną ilość składników odżywczych oraz witamin. Tutaj należy pamiętać, aby nie przesadzać z dzienna porcją granulatu. Powinna ona Stanowic jedynie 5 procent całodziennego wyżywienia.

Smakowitości czyli warzywa i owoce

To co króliki lubią najbardziej, to oczywiście różnego rodzaju warzywa i owoce. Możemy podawać warzywa liściaste i korzeniowe, do jakich zalicza się buraki, marchew, brokuł, kapustę, nie podajemy fasoli, szpinaku czy jarmużu.

Z owoców króliki najbardziej lubią jabłka, gruszki, truskawki, są one bogatym źródłem witamin, ale również nie należy podawać ich w zbyt dużych ilościach. Najważniejsze aby wszystkie podawane warzywa i owoce były dostarczone z pewnych źródeł. Mowa tutaj o produktach niepryskanych i nieskażonych pod względem chemicznym.