Koszatniczka

hodowla koszatniczka

Koszatniczka to miłe i mało kłopotliwe zwierzę. Jeśli poświęcimy im dużo czasu mogą być świetnymi domowymi towarzyszami.

Koszatniczka to gatunek endemiczny, co oznacza, że występuje naturalnie na małym obszarze na ziemi. Regionem tym sa Andy, dokładnie zbocza zachodnie do 1200 metrów nad poziom morza, na terenie Chile.

Wygląd koszatniczek

Przez mieszkańców Chile nazwane zostały one cola de cepillo co oznaczało szczur ze szczotką na ogonie. Jednak w praktyce te gryzonie niewiele mają wspólnego ze szczurami, ale sama nazwa opisuje dobrze ich wygląd. Szczególnie ogonka, który jest podobny do szczotki do butelek. To smukłe, zwinne zwierzę, które dorasta do około 15 cm bez ogonka, który dodatkowo ma około 10 cm. Waży około 200-300 gram. Naturalnie ma ciemno brązowy kolor, który może przechodzić w kremowo – brązowy na brzuchu. Są hodowane sztucznie czarne, białe kremowe a nawet niebieskie.

Zobacz klatki dla koszatniczek w sklepie Krakvet: https://www.krakvet.pl/karmy-akcesoria-dla-koszatniczki-c-468.html

Naturalne ubarwienie ma taką cechę, że odbija promieniowanie ultrafioletowe, co sprawia, że zwierzaki są przygotowane do życia na dużej wysokości. Jednak ta właściwość futra może mieć także znaczenie w życiu społecznym tych zwierzaków. Oczy są zdolne do odbierania ultrafioletu a także mocz, którym znaczą teren będzie miał takie działanie.

Koszatniczki mają bardzo dobry wzrok, ale oczy przystosowane są wyłącznie do odbierania dwóch kolorów. Poza ultrafioletem widzą tylko barwę zieloną. To rzadkie i trudno powiedzieć jakie zalety z tego mają. Zapewne będzie to miało wpływ na ich społeczne kontakty przy wyszukiwaniu pokarmu czy orientacji w terenie. Interesującą cecha będzie to, że są w stanie zrzucać skore z ogona. W ten sposób chronią się przed drapieżnikami, jeśli zostaną złapane za ogon szybko zrzucają skore i drapieżnik ma tylko skórę z futerkiem a koszatniczka uchodzi z życiem.

Długość życia koszatniczek

W niewoli zwierzaki żyją od pięciu do mniej więcej 8 lat. Natomiast w naturze znacząco krócej.

Cechy koszatniczka

Zachowania

To zwierzaki, które są aktywne w ciągu dnia. Bardzo towarzyskie stworzonka, które chętnie żyją w grupach, gdzie jest kilka sami i jeden albo dwóch samców i dorastające potomstwo. W rodzinie takie osobniki sa dominujące i uległe, ale hierarchia ustalona będzie w trakcie walk. Podczas bójek koszatniczki nie używają zębów.

Poza sprzeczkami, które dość krótko trwają wszyscy członkowie odnoszą się do siebie życzliwie. Zwierzaki mieszkają we wspólnej norce, gdzie spędzają bardzo dużo czasu, zasypiają wtulone w siebie. Koszatniczki maja bardzo dobry system komunikacyjny. Wydają różnorakie dźwięki i porozumiewają się tak z resztą stada.

Tak samo jak szynszyle chętnie tarzają się w piasku, takie kąpiele w piasku pozwalają pokonać pasożyty i utrzymać futerko w czystości. Można również utrzymywać więzi społeczne, gdy zwierzaki robią to razem albo jeden po drugim. Wydaje się, że koszatniczki to lubią.

Badania jakie są prowadzone nad koszatniczkami pokazują, że to bardzo inteligentne zwierzaki, które szybko się uczą, mają chwytne przednie łapki, potrafią wykorzystywać proste narzędzia. Za pomocą małych grabi mogą przysunąć do siebie kawałek jedzenia.