Miniaturowy królik – część druga

hodowla królika miniaturowego

Warto pamiętać także o innych umiejętnościach królików, do jakich zalicza się bardzo dobry słuch czy węch. To podstawowe cechy królików, dzięki którym wyczuwają zagrożenie. Dodatkowo króliki mogą tak zwinnie ruszać uszami, aby jeszcze lepiej zlokalizować miejsce wydawanego dźwięku.

Kolejnym zmysłem z pewnością jest węch. Ten instynkt samozachowawczy pomaga im w znalezieniu pokarmu oraz właściwym rozpoznaniu intencji królika płci przeciwnej. Jeżeli mówimy o jedzeniu, warto także powiedzieć o zmyśle smaku, który u królików jest nie bez znaczenia. Mówi się że króliki posiadają większą liczbę kubków smakowych od ludzi. Najsłabiej rozwinięty jest wzrok. Króliki więcej widzą, gdy obiekty są w ruchu, dlatego jeżeli będziemy się zbyt energicznie zachowywać w ich towarzystwie, możemy je przestraszyć.

Mimo słabego wzroku, posiadają one wyjątkowo szerokie pole widzenia, które wynosi prawie 360 stopni. To dość niepojęte, ale króle widzą co jest nad ich głowami czy daleko z boku, dzięki temu łatwiej jest im wyczuć zagrożenie. W momencie kiedy wzrok ich zawodzi, z pewnością doskonale radzą sobie zmysłem węchu oraz tak zwanymi wibryssami, dzięki którym również orientują się w otoczeniu. To one pozwalają im znaleźć i wyeliminować napotkane przeszkody.

Króliki miniaturowe i ich wymagania

Jeżeli planujemy hodować takiego królika w domu, musimy zapewnić mu odpowiedniej wielkości klatkę, minimum to około 100 centymetrów długości oraz 50 centymetrów szerokości, choć większe klatki są z pewnością lepsze. Pamiętajmy, że sama klatka nie wystarcza i królik powinien również swobodnie biegać po naszym mieszkaniu, przynajmniej przez kilka godzin dziennie. Ważną informację dla właściciela królika jest fakt, że ich aktywność przejawia się rano bądź wieczorem.

Wyprawka dla małego, młodego królika

Dla królika wystarczy niska klatka, lepiej aby była dłuższa i szersza, a na wysokość nie musi być zbyt rozbudowana. Królikowi potrzebna jest także kuweta, domek do spania, właściwej wielkości miski na pokarm, paśnik na siano oraz oczywiście poidełko na wodę. Domek dla królika będzie norą. Warto o tym pamiętać, albowiem on też potrzebuje chwili ciszy i możliwości schowania się w takim miejscu. Nie jest natomiast prawdą, że przez domek to my nie będziemy mieli do niego dostępu, jeżeli będzie właściwie oswojony, z pewnością będzie do nas chętnie wychodził i z nami się bawił. Ważne jest aby domek był wykonany z naturalnych surowców, aby gryzoń miał w klatce jakieś dodatkowe gryzaki oraz właściwą ilość pożywienia. Z powodzeniem możemy wkładać jakieś akcesoria wiklinowe czy tekturowe, którymi zwierzak będzie się doskonale bawił.

Jeżeli chodzi o wyposażenie klatki królika, równie ważna jest ściółka. Dostępne w sklepach ściółki to granulat bądź wióry, pamiętajmy aby zawsze były świeże i suche. Nie warto stosować siana, albowiem ono szybko gnije, a przez to rozwijają się szkodliwie dla zwierzaka bakterie. Dbajmy o naszego malca każdego dnia, dostarczajmy mu świeżego pożywienia, stałego zapasu wody oraz świeżej ściółki. im lepiej będziemy dbać o królika, tym dłużej będzie żyć w zdrowiu i radości.