Miniaturowy królik – część pierwsza

opieka nad królikiem

Do najbardziej ulubionych milusińskich z pewnością należą króliki miniaturowe. Są one nie tylko miłe w dotyku, ale również wyjątkowo urocze. Są spokojnie, życzliwe dla człowieka, oraz uwielbiają bawić się z człowiekiem.

Gdzie żyją króliki miniaturowe?

Dzikie króliki europejskie żyją na terenach Hiszpanii i tam zostały udomowione po raz pierwszy. To człowiek przyczynił się do rozpowszechnienia się królików po obszarze całej Europy. Z jednej strony króliki są bardzo delikatnymi stworzeniami, z drugiej jednak dość łatwo się przystosowują do nowego terytorium, dlatego szybko klimatyzują się na łąkach, w lasach, na pustyniach czy nawet na terenach podmokłych. Zwykle najlepiej im się żyje na obszarach mocno zielonych, zarośniętych dużymi połaciami traw, gdzie mogą się schronić przed niebezpieczeństwem ataku innych zwierząt. Króliki zwykle żyją pod powierzchni ziemi, gdzie kpią sobie nory oraz tunele.

Z historii wiadomo, że pierwszą świadomą hodowlą królików zajęli się francuzi w klasztorach. To tutaj zaczęto dobierać króliki w pary i rozmnażać je, a wszystko po to aby pozyskać smaczne i wyjątkowo delikatne mięso królicze. Dopiero w późniejszych czasach zaczęto pozyskiwać królicze futra.

Jako domowe zwierzaki, króliki zaistniały około XIX wieku w Anglii. To był czas, kiedy zaczęto postrzegać króle jako wspaniałe zwierzęta ozdobne i hodowano je w tych właśnie celach. Króliki miniaturowe po raz pierwszy pojawiły się z początkiem lat 60 w XX wieku w Holandii.

Jak wyglądają króliki miniaturowe?

Obecnie jest wiele odmian królików miniaturowych, a te najładniejsze i rasowe króliczki są wyjątkowo małych rozmiarów. Dorastają do wielkości 30 centymetrów. Mimo to w sklepach zoologicznych najczęściej sprzedawane króliki nie mające żadnej rasy i są one o wiele większej wielkości.

cechy królika miniaturowego

Króliki mają wyjątkowo silne łapki, ostre pazury oraz długi skok, dodatkowo są wyposażone w ostre zęby niezbędne przy jedzeniu na przykład twardych warzyw.

Oczywiście poszczególne odmiany królików różnią się od siebie detalami, jest to wielkość uszu, długość sierści itp.

Jak długo żyją króliki?

Średnia długość życia królika to mniej więcej 7 lat. W zależności od tego jak dobre warunki mają, jak się odżywiają oraz jak są pielęgnowane, króliki mogą żyć dłużej bądź krócej. Najdłużej żyjący królik miał przeszło 18 lat.

Króliki miniaturowe – zachowanie

Hodowlane króliki zachowują się bardzo podobnie jak ich dzikie przodki. Gdy wyczują zagrożenie, stają nieruchomo. Innym zachowaniem jest szybki bieg, w przypadku zagrożenia po prostu uciekają

Króliki to bardzo przyjazne i radosne stworzenia, które w zabawie mogą skakać a nawet wykonywać jakieś sztuczki w powietrzu. Króliki swoją sympatię okazują poprzez lizanie czy też dotykanie nosem swojego właściciela.

Kiedy są natomiast niezadowolone, mogą warczeć, sztywnieć w jednej chwili czy tupać., wszystkie te sygnały mogą świadczyć o nagłym ataku zwierzaka. W takiej sytuacji należy zachować ostrożność, w miarę możliwości uspokoić zwierzaka, bądź pozostawić go samego.