Myszoskoczek i jego klatka

hodowla myszoskoczka

Myszoskoczki coraz częściej trafiają do naszych domów, ale te łagodne stworzonka cały czas są jeszcze dla nas zwierzętami dość egzotycznymi, nie wiele wiemy o ich trybie życia i cechach szczególnych charakteru. Są aktywne za dnia, nie w nocy, ale na szczęście są łatwe w hodowli i bardzo wdzięczne właśnie dlatego, że są z nami za dnia, kiedy i my jesteśmy aktywni. Nie mają też specjalnie skomplikowanych wymagań w stosunku do warunków, jakie trzeba im zapewnić.

Myszoskoczki w naturze

Myszoskoczki pochodzą z terenów półpustynnych Afryki i Azji. Do naszego kraju trafia wiele różnych gatunków z tej licznej rodziny. Najczęściej jest to suwak mongolski zamieszkujący mongolskie stepy oraz północne części Chin. Są to zwierzęta przyzwyczajone do zdecydowanie mało komfortowych warunków, więc nie będą narzekać w warunkach domowych, jeśli tylko zapewni im się możliwość wykopania dla siebie nory. Ważne jest też, by nie były same. Powinny mieć kontakt z ludźmi, a najlepiej także z przedstawicielami własnego gatunku.

W naturalnych warunkach te gryzonie tworzą liczące zazwyczaj około kilkunastu osobników kolonie rodzinne żyjące w systemie wydrążonych w ziemi tuneli. Jamy potrafią być bardzo głębokie, ponieważ sięgają aż do 150 centymetrów w głąb ziemi. Zazwyczaj mają kilka wyjść i kilka alternatywnych dróg do nich. Naturalnych warunków życia się raczej w warunkach domowych dla nich nie odtworzy, ale zawsze można zrobić coś, by zwierzęta te nie były samotne i by miały przynajmniej jakąś ograniczoną możliwość realizacji swojej pasji górniczej.

Myszoskoczek w domu

Typowe mieszkanka

Istnieje dość spora gama różnych możliwości, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego mieszkania dla myszoskoczków. Najważniejsze niezależnie od opcji jest to, by powierzchnia mieszkalna dla gryzoni była odpowiednio duża. Nie są to duże zwierzęta, ale para powinna mieć przynajmniej klatkę o rozmiarach 60x40x60 centymetrów.

Najczęściej wybieraną opcją są akwaria. Zazwyczaj nie są polecane dla gryzoni, ale w przypadku myszoskoczków mogą spełnić swoją role. W akwarium największym problemem jest prawidłowa wentylacja, z którą trzeba sobie poradzić poprzez zastosowanie siatki.

Trzeba pamiętać o tym, że myszoskoczki to zwierzęta bardzo skoczne, co nawet znajduje odzwierciedlenie w ich nazwie. Dlatego akwarium dla nich powinno być na tyle wysokie, by z niego łatwo nie wyskakiwały. Co więcej, myszoskoczki większość czasu spędzają pod ziemią, czyli w warunkach, które zapewniają im w miarę stałą temperaturę. Akwarium ustawione w miejscu nasłonecznionym będzie się szybko nagrzewać, co może być dla nich nawet czynnikiem bezpośrednio niebezpiecznym.

Akwarium wydaje się prostym rozwiązaniem kwestii mieszkaniowych gryzonia, ale ma też swoje wady. Najważniejszą z nich jest to, że akwarium jest po prostu ciężkie. Brakuje w nim także bocznych drzwiczek i jedynym sposobem na wyjęcie zwierzęcia jest jego wyciąganie przez dach. Myszoskoczki boją się takiej opcji, ponieważ ich wrogami w naturze są przede wszystkim ptaki drapieżne atakujące z tego kierunku.