Odpowiedź eksperta: Czy można hodować dwa chomiki w jednej klatce?

hodowla chomików

„Córka marzy o chomiku dżungarskim, albo nawet o dwóch, mówi że dwóm chomikom będzie raźniej, a w towarzystwie nie będzie im smutno. Mam jednak pewne obawy, gdzieś czytałam że chomiki są typami samotników i w jednej klatce będą się gryzły. Jak zatem mam postąpić? Czy mogę kupić dwa chomiki i trzymać je w jednej klatce? Może są jakieś sposoby na zgodne życie dwóch osobników w jednej klatce?”

W odpowiedzi na tak zadane pytanie, powiem że sprawa nie jest prosta. Dwa chomiki hodowane w jednej klatce to dość trudny problem, są one bowiem typami samotników i faktycznie może dojść do konfliktów, pogryzień a nawet śmierci słabszego osobnika. To, ze w sklepie zoologicznym widzimy wszystkie chomiki razem, nie znaczy że w domu również możemy hodować je w jednej klatce. Tutaj lepiej trzymać się pojedynczych hodowli i zapewni takiemu chomikowi więcej rozrywek, w postaci kołowrotka czy toru przeszkód, niż decydować się na współtowarzysza. Chomiki jak wszystkie zwierzęta mają różne charaktery i osobowości, również różnią się pod względem rasy. Wyróżniamy nie tylko chomiki dżungarskie, ale również chomiki syryjskie i Roborowskiego, a każdy z nich to inny typ zwierzęcia. Dla bezpieczeństwa zatem należy hodować jednego chomika w jednej klatce, tak brzmi jednoznacznie odpowiedź na zadane pytanie.

Czy chomiki są typami samotników?

Te małe zwierzątka w naturalnym środowisku żyją na bardzo dużych obszarach i faktycznie raczej żyją samotnie. W małych klatkach mają i tak niewielką przestrzeń, a gdyby miały ją dzielić z drugim chomikiem, mogłoby to doprowadzić do pogryzień i konfliktów pomiędzy nimi. To bardzo towarzyskie zwierzęta, lubą się przytulać, zaglądać do kieszeni, można je naprawdę szybko oswoić. Jednak ich życie z towarzyszem chomikiem w jednej klatce jest dla hodowców nie lada wyzwaniem. W sklepach zoologicznych żyją w jednej klatce tylko bardzo młode osobniki, a dodatkowo przez krótki okres czasu. Dlatego kupującym może się wydawać, że ich życie w stadzie jest lepsze.

Wychowywanie małych chomików

Różne rasy – różne charaktery

Oprócz tego że każdy chomik ma inny charakter z natury, dodatkowo może się również różnić rasą, a co za tym idzie innymi cechami szczególnymi. Dla przykładu chomiki syryjskie są typami samotników, i już po pięciu tygodniach trzeba je rozdzielać. Natomiast chomiki dżungarskie mają łagodniejsze usposobienie, mogą ze sobą przebywać w jednej klace, ale też tylko do osiągnięcia wieku dojrzałości płciowej, kiedy należy rozdzielić bezwzględnie samice od samców. Do najbardziej spokojnych i kontaktowych chomików zalicza się rasę Roborowskiego, te chomiki zwykle walk ze sobą nie toczą, ale i tutaj nie ma jednej reguły. Samce najczęściej rozpoczynają walki o terytorium, zatem jest to moment kiedy trzeba je bezwzględnie rozdzielić do oddzielnych klatek.

Konflikty chomików

Ponieważ chomiki są stworzeniami nocnymi, musimy pamiętać że ich walki mogą się toczyć również w nocy. Jeżeli zdecydujemy się na ich wspólną hodowlę, walka czy bójka o terytorium może równie dobrze rozegrać się w nocy. Nie będziemy nawet świadomi, że taka bójka miała miejsce, a rano możemy znaleźć jednego z osobników martwego.