Sposób karmienia małego królika

zasady żywienia małego królika

Króliki miniaturowe to coraz częstsi goście w naszych domach, jako zwierzęta hodowlane udomowione. Takie króliki są przeurocze i do tego nie mają specjalnie dużych wymagań w stosunku do warunków, jakie im trzeba zapewnić. Ważne jest tylko, by się prawidłowo odżywiały. Jak o to zadbać?

Żywienie królików miniaturek

Większość trzymanych w domach królików nie przypomina już za bardzo swoich dzikich krewnych, ale aż tak bardzo się nie zmieniły i ich żołądki są cały czas w miarę takie same. Innymi słowy, dieta królików pozostała z grubsza niezmienna, więc jeśli chcemy zapewnić domowemu pupilowi odpowiednie odżywianie, powinniśmy postawić przede wszystkim na upodobnienie jego diety do warunków naturalnych.

Oznacza to przede wszystkim unikanie monotonii, ponieważ w naturze króliki znajdują najczęściej niewielkie porcje interesujących ich, bardzo zróżnicowanych pokarmów. Mówimy tu o roślinożercach, więc najczęściej jedzone są trawy i zioła, ale do diety królika dostaje się też dawka kory, liści, kwiatów i pędów. Jedzenie dla królików jest wszędzie dookoła nich i króliki w naturze jedzą niemal przez cały czas, ale ich jedzenie nie jest specjalnie pożywne. Dlatego potrzebują dużej ilości pokarmu.

Jego ciągłe podawanie jest bardzo istotne ze względu na to, jak pracują jelita królika. Są przystosowana do nieustannej podaży, więc jeśli królik będzie dostawał większe porcje w ciągu dnia, ale będą one podawane rzadziej, odbije się to na nim negatywnie. Jeśli jego posiłki ogólnie będą wysokokaloryczne, skutkiem tego będzie przyrost masy ciała królików powyżej poziomu zalecanego. Utuczą się. Trzeba też wiedzieć, że ciągłe jedzenie jest bardzo ważne dla procesu ścierania nieustannie rosnących zębów królika.

pokarm dla królika

Zasady żywienia

Piramida żywieniowa królika miniaturki ma u swojej podstawy siano, które powinno być dostępne dla niego przez cały czas niezależnie od wszystkich innych posiłków. Musi ono być suche i świeże, najlepiej wolne od pyłów.

Siano to co najmniej 70% całej diety królika, a 10% powinny stanowić warzywa. W praktyce nie jest łatwo odpowiednio dobrać wszystkie składniki i jeszcze dobierać warzywa oraz rodzaje traw tak, by królikowi nic nie brakowało, przez co lepszym rozwiązaniem są zazwyczaj granulaty. Podaje się je obok siana w ilości około 25 gramów na każdy kilogram masy ciała zwierzęcia. Razem z granulatem można podawać też różne składniki stanowiące urozmaicenie diety, w tym przede wszystkim owoce, które jednak powinny stanowić czubek piramidy żywieniowej zwierzęcia. Jest w nich po prostu za dużo cukrów. Dlatego jeśli wybieramy owoce, najlepiej jest stawiać na te z niewielką zawartością cukru.

Dieta a wiek

Dieta królika powinna być w dużej mierze zależna od jego wieku. Chodzi o to, by młody, rosnący królik otrzymywał trochę bardziej kaloryczny pokarm, który w dodatku będzie zawierał więcej witamin i minerałów. Króliki dorosłe powinny spożywać mniej energii, ponieważ nie zużywają jej tak szybko i co więcej, nie potrzebują też tylu składników budulcowych, co osobniki młode.