W jaki sposób oswoić szczura?

szczur domowy

Jak wiadomo, szczury należą do niezmiernie towarzyskich i miłych zwierzaków. To gryzonie dość energiczne i ciekawe świata, które przepadają za zabawową i możliwością bytowania z człowiekiem. Jeżeli chcemy oswoić swojego szczura, już od pierwszych dni musimy właściwie się zachowywać, albowiem wystarczy popełnić kilka błędów, aby zwierzak nie dał się oswoić z nowym otoczeniem.

Spróbujemy tutaj opisać wszystkie sytuacje i sposoby zachowywania się, aby nasz pupil nas polubił i chciał z nami spędza ć miło czas.

Przyzwyczaj szczura do nowego otoczenia

Pierwszy dzień w nowym miejscu dla naszego szczura to z pewnością szok i wewnętrzny strach. Został zabrany z klatki, gdzie już czuł znajome zapachy, teraz wszystko jest nowe. Toteż przez pierwsze dni mieszkania szczura w nowym domu najważniejszy jest spokój. Zwierzak musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji, oswoić z nowym miejscem, a my sami nie powinniśmy mu w tym zbytnio przeszkadzać. Miejsce dla szczuta powinno być nie tylko spokojne, ale również pozbawione zbyt intensywnych zapachów, dlatego kuchnia również nie jest właściwym wyborem. Zastanówmy się czy nie ma w domu zacisznego rogu, w którym nie słychać telewizora, nie bije zbyt duże ciepło od grzejnika, nie ma również odciągów wentylacyjnych. Warto także pamiętać, że w pierwszych dniach nie powinniśmy naszego szczura zamęczać swoją obecnością. Głaskanie, noszenie i inne pieszczoty zostawmy na później.

Zapoznajmy szczura z właścicielem

Jeżeli minęły już pierwsze dni klimatyzacji z otoczeniem, możemy zacząć przyzwyczajać szczura do siebie. Pomału, swobodnie możemy podchodzić do gryzonia, aby pokazać mu swoje łagodne usposobienie i spróbować pogłaskać czy wziąć na ręce. Zacznijmy od siedzenia przy klatce, wyciągnięcia dłoni w jego stronę, musimy oswoić go etapami, zanim faktycznie zechcemy go wziąć na ręce. Ważne jest aby nasz zwierzak miał imię, którego będziemy stale używać, rozmawiając z nim. Kiedy już szczurem oswoi się z zapachem i głosem naszej osoby, kiedy zacznie nieśmiało do nas podchodzić, możemy go spokojnie pogłaskać bądź przynieść mu jego ulubiony smakołyk.

Jak wychować małego szczura

Kiedy wziąć szczura na ręce?

Pamiętajmy, aby nasze oswajanie zwierzaka trwało właściwy okres czasu, a dopiero w kolejnym etapie możemy zdecydować się, aby wziąć go na ręce. Jest to chwila, kiedy zwierzak nas się nie boi, kiedy swobodnie do nas podchodzi. Wcześniej nie warto brać szczura na siłę, albowiem możemy go wystraszyć i zniechęcić do dalszego kontaktu. To tak naprawdę gryzoń powie nam swoim zachowaniem, kiedy możemy go wziąć na ręce. Jeżeli sam wejdzie na naszą rękę i zechce na niej dłużej pozostać, z pewnością ten etap możemy uznać za zakończony.

Czas na zabawę

Dopiero po całkowitym oswojeniu zwierzaka, możemy pomyśleć o wspólnej zabawie. To szczurek ma wychodzić do nas, chętnie spacerować w towarzystwie naszej osoby, a nie na odwrót. Zaufanie, zaznajomienie z otoczeniem, chęć przebywania w naszym towarzystwie, to czas kiedy możemy zacząć wspólną zabawę. Gryzoń chętnie będzie pozwała świat wokół, wyładowywał wielkie pokłady energii, pod warunkiem że będzie nas znał, a strach nie będzie mu towarzyszył.